>
Więźba dachowa

Elementy więźby dachowej

Dodano 21.09.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Więźba dachowa to konstrukcja składająca się z wielu elementów. Każdy z nich ma do spełnienia ważną funkcję. Chociaż budową więźby powinien zająć się doświadczony cieśla, to warto wiedzieć co nieco na temat jej konstrukcji, jeśli planujemy budowę dachu w swoim domu. Jednym z ważnych elementów więźby jest murłata – tak nazywamy belkę zamocowaną bezpośrednio do ścian. Ma ona kwadratowy przekrój.

To właśnie na murłatach opierają się krokwie – kolejny ważny element więźby. Krokiew to element nośny całej konstrukcji dachowej. Kolejny istotny element dachu to krawężnica – to belka, która pełni rolę krokwi w załamaniu połaci dachowej – tak zwanym narożu. Wśród części składowych więźby dachowej trzeba wymienić także jętki – to poziome belki które łączą krokwie na jednej trzeciej ich wysokości. Ważne, by jętki miały odpowiednią sztywność – wykonuje się je z desek. Płatew to z kolei belka, na której krokwie opierają się na środku ich długości. Wykonuje się je z krawędziaków. Kolejnym elementem więźby są kleszcze – cieniutkie deski, które spinają krokwie na wysokości płatwi. Wśród mniejszych elementów trzeba wymienić jeszcze kulawkę – krokwie łączącą krawężnicę, dźwigary – elementy z klejonych desek, miecze – skośne belki łączące słupy z kleszczami oraz wiatrownice – drewniane deski lub łaty mocowane od spodu do krokwi.

Drewno dobrej jakości

Każdy element więźby dachowej powinien być wykonany z dobrej jakości drewna. Dlatego warto znaleźć sprawdzony tartak w Szczecinie. W takim tartaku znajdziemy wszystkie elementy potrzebne do budowy więźby dachowej. Co bardzo istotne – takie drewno musi mieć odpowiednią wilgotność. Tylko wtedy więźba nie będzie się wypaczać i zostanie stabilną konstrukcją dla całego dachu. Pamiętajmy też, by do budowy dachu zatrudnić sprawdzonego cieślę – takiego fachowca mogą nam polecić pracownicy tartaku. Znając zasady budowy więźby dachowej, możemy obserwować pracę fachowca, żeby w razie czego interweniować. Pamiętajmy, że od wykonania więźby zależy czy nasz dom będzie miał solidny dach nad głową.