>
Drewniane deski podłogowe

Jak pielęgnować podłogę z drewna?

Dodano 14.03.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Drewniane deski podłogowe są synonimem klasycznej elegancji i ponadczasowego stylu. Idealnie nadają się do wykończenia wnętrz mieszkalnych, ponieważ dają szerokie możliwości aranżacyjne. Niemniej, aby cieszyć się estetyczną podłogą z drewna przez długie lata trzeba wiedzieć, jak czyścić i konserwować deski podłogowe. Przede wszystkim należy je zabezpieczyć przed działaniem wody i stosować odpowiednie środki czyszczące.

 

Pielęgnacja lakierowanej podłogi drewnianej

Zasady pielęgnacji podłóg drewnianych zależą od sposobu ich wykończenia. Pierwszą opcją jest wykorzystanie lakierowanych desek podłogowych. Powłoka lakieru to bardzo dobre zabezpieczenie desek przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami, co nie oznacza jednak 100% ochrony. Największym wrogiem drewnianych desek podłogowych jest piasek, który rysuje ich wierzchnią warstwę. Z tego powodu zanieczyszczenia należy usuwać systematycznie – rekomenduje się codzienne zamiatanie. Używając odkurzacza, zwróćmy uwagę, aby szczotka była zaopatrzona w miękkie włosie. Zwracajmy baczną uwagę, aby nie rysować powierzchni lakierowanych desek. Co jakiś czas deski podłogowe można przetrzeć wilgotną szmatką, jednak pamiętajmy, że nie jest wskazane czyszczenie drewnianej posadzki wodą! Drewno jest wrażliwe na działanie wody, ponieważ wykazuje właściwości higroskopijne. Z tego względu należy także monitorować zmiany wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Większe zabrudzenia należ usunąć za pomocą specjalnych środków pielęgnacyjnych, produkowanych na bazie żywic akrylowych. Atrament możemy zmyć spirytusem, tłuste ślady i smugi z obcasa benzyną ekstrakcyjną, a słodkie napoje lub alkohole płynem do mycia naczyń. Pamiętajmy przy tym, że powłoki lakiernicze źle znoszą kontakt z acetonem, benzyną i sodą. Należy zrezygnować z produktów czyszczących, które zawierają tłuszcze. Raz w miesiącu warto wypastować podłogę specjalną pastą nabłyszczającą. A co w sytuacji, jeśli podłoga wygląda na bardzo zniszczoną? W takim wypadku trzeba poddać ją cyklinowaniu, czyli zedrzeć wierzchnią warstwę drewna. Cyklinowanie konieczne należy zakończyć lakierowaniem.

 

Pielęgnacja olejowanej podłogi drewnianej

Olejowane deski podłogowe charakteryzują się mniejszą trwałością mechaniczną niż powierzchnie lakierowane, jednak wyglądają dużo bardziej naturalnie i pozwalają wyeksponować strukturę drewna oraz uwidocznić słoje. Podobnie, jak w pierwszym przypadku, również tutaj najważniejsze czynności to codzienne usuwanie zabrudzeń. Nie wskazane jest stosowanie wody – do pozbycia się zanieczyszczeń wykorzystujemy suchy mop lub lekko wilgotną szmatkę. Metoda czyszczenia w przypadku każdej podłogi drewnianej to sprzątanie na sucho. Nogi mebli warto zabezpieczyć podkładami filcowymi, aby nie rysowały powierzchni podłogi. Do pielęgnacji wybieramy środki delikatnie natłuszczające.

Raz w miesiącu olejowane deski podłogowe należy umyć za pomocą specjalistycznego mydła lub oleju. Preparaty te zabezpieczają podłogę przed nadmiernym wchłanianiem brudu. Natomiast raz lub dwa razy w roku powinno się ponownie wyolejować deski. Regularnie olejowane jest bardzo ważne. Zaniedbania w tym zakresie przyczynią się do szybszego zużycia desek i ich nadmiernej eksploatacji. Punktowe uszkodzenia w drewnianej posadzce olejowanej możemy zeszlifować, a następnie nałożyć odpowiednią ilość oleju w to miejsce.