>
Drewno konstrukcyjne

Jakie drewno do budowy więźby dachowej sprawdzi się najlepiej?

Dodano 28.09.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Więźba dachowa to bardzo ważna konstrukcja – to ona stanowi szkielet całego dachu. Więźby wykonane są z drewna. Budową takiej konstrukcji powinien zająć się profesjonalny cieśla. Jednak równie ważne, jak umiejętności takiego fachowca, jest drewno, z którego powstanie cała konstrukcja. Takie drewno możemy znaleźć w dobrym tartaku w Szczecinie.

Ważny jest nie tylko gatunek drewna, ale także jego odpowiednią wilgotność. Żeby dach był solidny, drewno konstrukcyjne powinno mieć wilgotność na poziomie 15%. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup drewna drzew iglastych. Charakteryzuje się ono odpowiednią wytrzymałością. Poza popularną sosną i świerkiem, czasem stosowane jest też drewno jodłowe i modrzewiowe. Każde z tych drzew ma swój indywidualny charakter. Świerki są mniej sękate, ale sosny będą bardziej podatne na impregnacje – bardzo ważną w przypadku drewna konstrukcyjnego. Modrzew jest odporny na szkodniki i trwalszy niż pozostałe wymienione drzewa – warto go kupić, jeśli trafimy na promocję, bo zwykle jego cena jest wyższa niż drewna sosnowego i świerkowego. O ile to możliwe, lepiej unikać drewna jodłowego – jest lżejsze, ale ma mniej żywicy niż pozostałe iglaki i wykazuje też mniejszą wytrzymałość konstrukcyjną.

Przygotowanie drewna na więźbę

Zanim drewno zostanie wykorzystane do konstrukcji więźby dachowej, musi zostać poddane procesowi suszenia. Jest to konieczne, ponieważ wilgotne drewno w trakcie schnięcia mogłoby ulec wypaczeniom, co zaburzyłoby całą konstrukcję więźby. Poza tym, drewno wysuszone jest znacznie wytrzymalsze niż drewno wilgotne. Najlepsza tarcica na budowę dachu powinna mieć wilgotność na poziomie od 7 do 13 %. Żeby uzyskać taki rezultat, konieczne jest suszenie komorowe w odpowiedniej temperaturze. Tego typu suszenie można przeprowadzić tylko w profesjonalnym tartaku w Szczecinie. Wyschnięcie desek takiego poziomu wilgoci bez odpowiedniego sprzętu zajęłoby bardzo wiele czasu i wymagałaby niezwykle stabilnych warunków atmosferycznych.