>
Więźba dachowa

Najważniejsze funkcje i specyfika więźby dachowej

Dodano 11.06.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Więźba dachowa to podstawowy element konstrukcyjny każdego dachu. Odgrywa bardzo istotną rolę, ponieważ przenosi obciążenie z całego pokrycia dachowego. W tym artykule podpowiemy, jakie funkcje spełnia więźba dachowa i co trzeba wziąć pod uwagę przy jej wykonywaniu.

Wybór więźby dachowej

Przed wyborem konkretnej więźby dachowej należy uwzględnić wiele istotnych parametrów oraz dokonać skrupulatnych obliczeń wytrzymałościowych. Obciążenia, jakie będą w przyszłości skupiać się na więźbie, zależą od wielu czynników, w tym układu ścian zewnętrznych i odległości między nimi, kąt nachylenia połaci, rodzaj pokrycia dachowego itp. Co więcej, na wytrzymałość całej konstrukcji mogą też wpływać warunki klimatyczne, jakie panują na danym terenie. W przypadku wielu regionów w Polsce trzeba wziąć pod uwagę siłę wiatru oraz ciężar śniegu, który w przyszłości może zalegać na dachu.

W przypadku więźby dachowej koniecznie trzeba również wziąć pod uwagę jakość drewna. Najważniejsze cechy zastosowanego drewna to sprężystość, wytrzymałość, a jednocześnie stosunkowo nieduża twardość, która zapewnia łatwą obróbkę. Dlatego też warto znaleźć sprawdzony tartak, który dostarczy nam wszystkie niezbędne elementy do wykonania solidnej, trwałej konstrukcji. Konieczne jest też odpowiednie zabezpieczenie ich przed działaniem czynników biologicznych, wilgoci i ognia. Duży wpływ mają również umiejętności fachowców, którzy będą zatrudnieni do budowy więźby dachowej.

Funkcjonalna i trwała więźba dachowa

Więźba dachowa decyduje o kształcie dachu, a także możliwościach późniejszego zagospodarowania poddasza. Za jej sprawą można kształtować różne bryły dachów. Służy ona do tworzenia dachów o prostych kształtach, jak i skomplikowanych, wielopołaciowych konstrukcjach. Od wyboru kształtu dachu zależy m.in. sprawne odprowadzanie wody deszczowej, ale również łatwość budowy dachu (skomplikowane konstrukcje są oczywiście znacznie trudniejsze w realizacji) czy możliwości wykorzystania poddasza.

Więźba to tak naprawdę “kręgosłup” całego dachu. Im szkielet jest trwalszy, wytrzymalszy i stabilniejszy, tym solidniejszy będzie cały dach. Ta konstrukcja wpływa nie tylko na parametry wytrzymałościowe dachu, ale również decyduje o jego rzeźbie.